
Mam kredyt frankowy - jak pozwać bank?
Uważny Frankowicz każdego tygodnia jest w stanie dotrzeć do kilku nowych wyroków w sprawach frankowych. Różnego rodzaju statystyki prezentowane w sieci prowadzą do wniosku, że szala przechyliła się w sposób znaczący na korzyść kredytobiorców.
Co zrobić, aby dołączyć do grona szczęśliwców, którzy batalię z bankiem zakończyli z tarczą?
W pierwszej kolejności warto zweryfikować, czy w naszej umowie kredytu zawarto klauzule, które dają podstawę do wystąpienia z powództwem przeciwko bankowi. Nie wszystkie kredyty powiązane z walutami obcymi zawierają wadliwe mechanizmy.
W przypadku pozytywnej weryfikacji, konieczne będzie zgromadzenie kilku dokumentów. To właśnie one stanowić będą najistotniejszy dowód w sprawie.
Jakie dokumenty potrzebne są do przygotowania pozwu frankowego?
Dokumenty niezbędne do sporządzenia pozwu, to:
umowa kredytu wraz z załącznikami (w szczególności regulaminem kredytu)
Umowa kredytu to w większości przypadków najistotniejszy dokument w „sprawach frankowych”. To właśnie w umowie najczęściej znajdują się niedozwolone klauzule umowne. W przypadku niektórych banków, zapisy w tym zakresie zawarte są w całości lub częściowo w Części Ogólnej Umowy czy też Regulaminie Kredytu.
Na podstawie umowy kredytu wykazuje się także legitymację procesową stron postępowania.
Dodatkowo, w umowie znajdują się elementy niezbędne do ustalenia wysokości roszczeń przeciwko bankowi.
aneksy do umowy kredytu
Mogło się zdarzyć, że podpisałeś z bankiem aneks do umowy. Po wejściu w życie tzw. ustawy antyspread’owej część kredytobiorców zawarła z bankiem aneksy umożliwiające spłatę zobowiązania bezpośrednio we franku szwajcarskim. Aneksy mogły dotyczyć także innych kwestii, np. oprocentowania czy czasowego zawieszenia obowiązku spłat kredytu.
Wszystkie takie dokumenty mogą mieć istotne znaczenie w sprawie, dlatego warto nimi dysponować.
zaświadczenie o wypłacie kredytu
Do sporządzenia pozwu niezbędnym jest przedstawienie zaświadczenia o wypłacie kredytu, które obejmuje datę oraz wysokość transzy. Ma to znaczenie do wykazania poprawności wyliczeń zgłoszonych roszczeń.
W niektórych przypadkach kwestia wysokości udostępnionego kredytu ma znaczenie dla rozważań w zakresie abuzywności klauzul.
Zaświadczenie w tym zakresie banki wydają najczęściej wraz z historią spłat.
zaświadczenie obejmujące historię spłat i oprocentowania kredytu
Wyliczenia roszczeń zgłaszanych w pozwie dokonuje się w oparciu o umowę kredytu (wraz z załącznikami/aneksami) oraz właśnie zaświadczenie obejmujące historię spłat kredytu (uwzględniające datę spłaty, wysokość raty kapitałowej i odsetkowej, zastosowany kurs CHF) oraz historię oprocentowania.
Powyższa lista wymienia najbardziej standardowe dokumenty niezbędne do sporządzenia pozwu w „sprawie frankowej”. Niemniej, szczególne okoliczności danej sprawy mogą wymagać zgromadzenia dodatkowych dokumentów (np. akt poświadczenia dziedziczenia czy postanowienie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku). Profesjonalny pełnomocnik z pewnością zwróci uwagę na taką konieczność.