
Kolejne zabezpieczenie w sprawie przeciwko Getin Noble Bank S.A. w Warszawie
XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie bije nasz ostatni rekord. Tym razem tylko 7 dni od złożenia pozwu było potrzebne, aby zabezpieczyć roszczenie naszego Klienta!
Sąd Okręgowy XXVIII Wydział Cywilny – zabezpieczenie
W ostatnią środę informowaliśmy Państwa, że nasz Klient w ciągu 8 dni od złożenia pozwu uzyskał zabezpieczenie swojego roszczenia poprzez zawieszenie obowiązku uiszczania rat kredytu do dnia uprawomocnienia się wyroku w sprawie.
Nie mieliśmy jeszcze wtedy informacji, że w innej z naszych spraw Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny (SSO Iwona Lizakowska-Bytof) zwolnił kredytobiorcę od obowiązku uiszczania rat kredytu na czas trwania postępowania w ciagu tygodnia od dnia złożenia pozwu w sprawie.
Potwierdza to zaprezentowane przez nas stanowisko o pozytywnych sygnałach płynących z “Wydziału Frankowego”.
Postanowienie nie jest prawomocne, stronom wciąż przysługuje prawo do złożenia zażalenia na powyższe rozstrzygnięcie.
Zabezpieczenie przeciwko Getin Noble Bank S.A.
Sprawa została wniesiona przeciwko Getin Noble Bank S.A. w Warszawie w związku z umową kredytu dawnego Górnośląskiego Banku Gospodarczego S.A. w Katowicach – Oddziałem DomBank w Łodzi.
Kiedy można złożyć wniosek o zabezpieczenie w tzw. „sprawie frankowej”?
Wniosek o zabezpieczenie roszczenia może zostać złożony na każdym etapie postępowania, np. wraz z wniesieniem pozwu. Tak też stało się w omawianej sprawie.
W celu uzyskania zabezpieczenia należy uprawdopodobnić :
- roszczenie,
- interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Przyjmuje się, że roszczenie jest uprawdopodobnione, jeżeli już na pierwszy rzut oka, tzn. bez głębszego wnikania we wszystkie możliwe aspekty faktyczne i prawne sprawy, istnieje szansa, że roszczenie przysługuje wnioskodawcy. W „sprawach frankowych”, w zależności od kształtu żądań zgłoszonych w pozwie, może chodzić na przykład o uprawdopodobnienie, że umowa kredytu jest nieważna.
Poprzez interes prawny rozumieć należy m.in. sytuację, w której brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie wyroku – np. dokonanie rozliczeń z bankiem czy uzyskanie zwrotu wpłaconych na rzecz banku świadczeń.
Czy „Wydział Frankowy”, czyli tzw. XXVIII Wydział Cywilny udziela zabezpieczenia roszczeń?
W ostatnim czasie, w związku z doniesieniami prasowymi, nasi Klienci zwracali się do nas z pytaniem czy aktualnie wszyscy kredytobiorcy mogą uzyskać w Sądzie Okręgowym w Warszawie zabezpieczenie swoich roszczeń poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że brak jest możliwości wprowadzenia swego rodzaju „polecenia” dla sędziów w zakresie wydawania przez nich rozstrzygnięć o konkretnej treści. Każdy z sędziów podejmuje decyzje rozważając indywidualnie daną sprawę. Nie może być zatem mowy o jakimkolwiek automatyzmie w tym zakresie.
Niemniej, śledząc rozstrzygnięcia z ostatnich kilkunastu tygodni, można odnieść wrażenie, że coraz częściej pojawiają się postanowienia, na mocy których kredytobiorcy zwalniani są z obowiązku uiszczania rat kredytu na czas trwania procesu.
Warto przy tym wskazać, że najczęściej dotyczy to tych kredytobiorców, którzy wpłacili już do banku świadczenia o sumie przewyższającej kwotę udzielonego kredytu.
Na marginesie pragniemy wskazać, że w naszej ocenie okoliczność powyższa nie powinna mieć jednak wpływu na decyzje sądów dotyczące zabezpieczenia roszczeń. Sąd Najwyższy opowiedział się wyraźnie za tzw. teorią dwóch kondykcji, tj. stwierdził, że kredytobiorcy mogą domagać się zwrotu świadczeń uiszczonych na rzecz banku, niezależnie od tego czy suma świadczeń przewyższa kwotę udzielonego kredytu.
Podsumowując:
- tak – Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny wydaje korzystne postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń kredytobiorców,
- nie – nie można powiedzieć, że każdy kredytobiorca, który złoży taki wniosek, uzyska korzystne rozstrzygnięcie; każdy z wniosków jest indywidualnie badany przez sędziego rozpoznającego daną sprawę.
