
Zabezpieczenie ws. przeciwko Getin Noble Bank S.A. w Warszawie
Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia roszczenia Kredytobiorców, zawieszając obowiązek uiszczania rat kredytu na czas trwania postępowania.
Sąd Okręgowy XXVIII Wydział Cywilny – zabezpieczenie
14 września 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny (SSO Katarzyna Dawid-Birska) wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia roszczenia Kredytobiorców przeciwko Getin Noble Bank w Warszawie. Sąd wstrzymał obowiązek dokonywania przez naszych Klientów spłat rat kredytu do dnia uprawomocnienia się wyroku w sprawie.
Postanowienie nie jest prawomocne, stronom przysługuje prawo do wniesienia zażalenia.
Zabezpieczenie przeciwko Getin Noble Bank w Warszawie
W przedmiotowej sprawie suma spłat dokonanych przez Kredytobiorców przewyższa kwotę kredytu udzielonego przez Bank.
Rozstrzygnięcie wpisuje się w zauważalną linię orzeczniczą XXVIII Wydziały Cywilnego w zakresie wniosków kredytobiorców o zabezpieczenie.
Kiedy można złożyć wniosek o zabezpieczenie w tzw. „sprawie frankowej”?
Wniosek o zabezpieczenie roszczenia może zostać złożony na każdym etapie postępowania, np. wraz z wniesieniem pozwu. Tak też stało się w omawianej sprawie.
W celu uzyskania zabezpieczenia należy uprawdopodobnić :
- roszczenie,
- interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Przyjmuje się, że roszczenie jest uprawdopodobnione, jeżeli już na pierwszy rzut oka, tzn. bez głębszego wnikania we wszystkie możliwe aspekty faktyczne i prawne sprawy, istnieje szansa, że roszczenie przysługuje wnioskodawcy. W „sprawach frankowych”, w zależności od kształtu żądań zgłoszonych w pozwie, może chodzić na przykład o uprawdopodobnienie, że umowa kredytu jest nieważna.
Poprzez interes prawny rozumieć należy m.in. sytuację, w której brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie wyroku – np. dokonanie rozliczeń z bankiem czy uzyskanie zwrotu wpłaconych na rzecz banku świadczeń.
