
Kredytobiorcy wygrywają z PKO BP S.A. Umowa Nordea-Habitat nieważna!
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, Wydział II Cywilny z 23 czerwca 2022 roku (SSO Marcin Polakowski)
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, Wydział I Cywilny (SSO Marcin Polakowski)
Blisko dwa lata temu kredytobiorcy złożyli do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o ustalenie i zapłatę w związku z zawarciem umowy kredytu Nordea-habitat z Nordea Bank Polska S.A. z siedzibą w Gdyni.
Od tego czasu w sprawie odbyły się 2 rozprawy. Na jednej z nich przesłuchano stronę powodową, a na drugiej wysłuchano mów końcowych.
Na piśmie przesłuchani zostali dwaj świadkowie Banku.
Umowa Nordea-Habitat nieważna
Umowa kredytu Nordea-Habitat z 2008 roku została uznana przez Sąd za nieważną. Skutkiem powyższego było ustalenie, że stosunek prawny pomiędzy Kredytobiorcami a Bankiem nie istnieje.
Zwrot wszystkich uiszczonych świadczeń – teoria dwóch kondykcji
Sąd zasądził na rzecz powodów także zwrot świadczeń, które ze względu na nieważność umowy były Bankowi nienależne. Orzekając w tym zakresie Sąd zastosował tzw. teorię dwóch kondykcji, czego skutkiem było zasądzenie kwoty odpowiadającej sumie wszystkich uiszczonych rat kredytu.
Odsetki od doręczenia pozwu
Zgodnie z żądaniem Kredytobiorców, Sąd zasądził na ich rzecz także odsetki ustawowe za opóźnienie od dnia następującego po dniu doręczenia pozwu Bankowi.
Brak uznania zarzutu zatrzymania
Bank domagał się przy tym, aby Sąd w wyroku uzależnił rozliczenie się z Kredytobiorcami od jednoczesnego zwrócenia przez nich świadczenia odpowiadającego kwocie udostępnionego kapitału. Sąd nie uwzględnił zarzutu Banku w tym zakresie.
Wyrok nie jest prawomocny. Bank może wnieść wniosek o sporządzenie jego uzasadnienia, a następnie złożyć apelację.
